>Ad Sense-annonser

>Med ett ”d” till i rubriken ovan skulle det ungefär innebära ”lägg till förnuft” – kanske är det det det (många…) handlar om när jag i anslutning till mina texter ser annonser för ”spelberoende+alkoholproblem”, terapier av olika slag etc. Det är närmast djävulskt genomtänkt, stör mig ganska så mycket.

Detta är emellertid första dagen med mitt Ad Sense-konto, får ser om det kommer några annonser jag gillar att ha i min blogg! De som visas idag bidrar inte precis till att öka mitt välbefinnande, och knappast andras heller, de som eventuellt tittar in och omedelbart påminns om eget eller andras elände! Om detta är smart marknadsföring vet jag inte, någon tror uppenbarligen det.

Men, kanske hittar någon en terapeut som kan bli en hjälpsam kontakt, och då är det bra. Själv har jag de senaste veckorna varit trekvart varje tisdag hos min psykodynamiska terapeut (betyder att hon ser till ”det hela”, och inte kör KBT (kognitiv beteendeterapi, som är trenden just nu) – om någon vill veta vem hon är berättar jag gärna.

Hundarna och jag har varit ute en vända till, och är glada att vara inomhus. Tralala, för att prata med min favoritinspirerare Åsa H!

Profilbild för Okänd

About beskrivarblogg

Bloggen är mitt andningshål, mitt sätt att berätta - för mig själv och andra - om mitt liv, sorger och glädjeämnen, funderingar kring åldrande, kärlek och död. Mitt offentliga skrivande började som egenterapi i samband med spelmissbruk för några år sedan. Nu fortsätter jag skriva, men inte spelmissbruka. Jag har tagit tillbaka mitt liv. Och min bok heter Free Spin - berättelsen om mitt spelmissbruk. Utgiven på Ordberoende förlag.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar