Apropå hemligheter

Ingrids boktankar är en blogg där Ingrid skriver om vad hon läser – och det är imponerande, både mängden och kvaliteten på kommentarerna. Här är den jag läste idag – apropå hemligheter:

”Så var äntligen köandet slut och jag fick boken i min hand- Philippe Grimberts självbiografiska ”Hemligheten”. Jo, den är värd alla lovord den har fått- jag sällar mig till kören av övriga entusiaster. Till vilket pris sanningen? Och jag säger till det priset att ingen ska bli glömd, ingen ska suddas bort på grund av rädsla, skam, plågor.”

Det är nog en bok att läsa, om man orkar bli berörd och ledsen. Jag tycker speciellt om Ingrids kommentar att priset för sanningen är att ingen ska bli glömd, ingen ska suddas bort på grund av rädsla, skam, plågor!

Profilbild för Okänd

About beskrivarblogg

Bloggen är mitt andningshål, mitt sätt att berätta - för mig själv och andra - om mitt liv, sorger och glädjeämnen, funderingar kring åldrande, kärlek och död. Mitt offentliga skrivande började som egenterapi i samband med spelmissbruk för några år sedan. Nu fortsätter jag skriva, men inte spelmissbruka. Jag har tagit tillbaka mitt liv. Och min bok heter Free Spin - berättelsen om mitt spelmissbruk. Utgiven på Ordberoende förlag.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar