Onsdag – fredag i början av oktober

Onsdag 4 oktober 2023 – har fått (betalt för) ljuvlig fotvård på Wigges i Norrtälje, vackert rödlackerade tånaglar dessutom. Så skönt. Tips också om bra massage hos grannen, där i centrum, Anna Johansson. Ska försöka boka tid snarast.

Det var det roliga. Börsen idag är inte lika kul…

Nåja, jag har både gått drygt 3 000 steg och tränat, tagit in ett fortfarande fuktigt stort lakan för eftertork inne, och insett att jag har middagsmat klar – gårdagens överblivna leverfärsbiffar med stekt potatis och lingon. Löksåsen tog slut.

På torsdagsförmiddagen kom en av killarna på gården och tog en titt på tvättmaskinen. Och den centrifugerade snällt när den var tom. Nu kör jag en kulört maskin för att se om det fungerar även med tvätt i trumman.

Skriver rent åt yngste sonen, hans fantastiska och otäcka manus. Själv skriver han nämligen för hand i A4-block. Middag idag blir ugnspannkaka med bacon.

Jag tycks ha slutat bada för i år. Badstegen ligger fortfarande i, men badlusten är borta.

Det verkar som om centrifugen fungerar, hänger ute och tar in sen eftermiddag för eftertork. Natten till fredag var under noll, frosten låg kvar när jag klev upp halv sju. Dimman lättade så småningom och nu kvart i nio är det till och med lite sol. Två små krasseblommor på den magra stenen försöker lysa fortfarande.

Elementet är på i köket och ute i duschrummet, resten får vila. Om väderprognosen stämmer ska det bli regn längre fram på dagen, sol i helgen. Funderar på att åka ut till landet och se om det finns någon svamp. Kollar med sonen om det är ”ledigt”. Det var det, så jag for.

Lagom tills jag kom fram började det regna, men jag gick ut i svampskogen ändå. Kom hem med en rejäl korg kantareller, trattisar och en Karl Johan. Blev blöt. Eldar nu brasa och har fått igång varmluften, inkrupen i en tjock gammal badrock. Min parka hänger på tork, skjortan likaså… Det doftar härligt i huset när svampen förvälls. Gick bara ”lilla vändan” – så eventuella svarta trumpeter står kvar, kroppen orkade inte mera. Med ett opålitligt knä törs jag inte. Allt gick dock bra, även om jag pep lite här och där när jag överraskade mig med att tro att benen är som vanligt…

Det regnar fortfarande, hoppas på vackert väder i morgon.

Det här var förra vändans svampskörd, idag mera men ids inte fotografera…

Profilbild för Okänd

About beskrivarblogg

Bloggen är mitt andningshål, mitt sätt att berätta - för mig själv och andra - om mitt liv, sorger och glädjeämnen, funderingar kring åldrande, kärlek och död. Mitt offentliga skrivande började som egenterapi i samband med spelmissbruk för några år sedan. Nu fortsätter jag skriva, men inte spelmissbruka. Jag har tagit tillbaka mitt liv. Och min bok heter Free Spin - berättelsen om mitt spelmissbruk. Utgiven på Ordberoende förlag.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar