Lördag morgon, klockan hinner bli halv nio innan jag är frukosterad, klädd och aningen make up-ad. Ska på Bokmässa i Norrtälje, men inte förrän 10.30… Som alltid är jag för tidig. Nu måste jag alltså sysselsätta mig ett tag till härhemma – har bäddat och diskat. Och lagt in ett futtigt ord i Wordfeud så att syrran har något att bita i, när hon vaknar.
Försöker per messenger få Rose Tillberg(samtalsledare för prat om biblioterapi) att nämna min bok som ett exempel på omedveten biblioterapi på bokmässan, får se om hon ens hinner svara innan vi ses.
Ute är det en grad och molnigt, bara lätt vind. Löven dalar sakta. Tacksam för att det inte är snö.
Har lyckats få liv i den lilla klaviaturen till plattan, kom på att laddsladden till hörlurarna också fungerade här. Och batteriet i plattan är okej efter natten, kanske hade jag inte stängt av ordentligt häromsistens. Om jag bara kan få mina fingrar att trivas med den snävare storleken på klaviatur, så är det onekligen lättare att ha plattan än laptopen i ryggsäcken, när jag är på vift.
Försöker med både sudoku och wordle, men har uppenbarligen tankarna annanstans. Inget fungerar.
Småningom kom jag iväg till biblioteket, tog en kopp kaffe på fiket bredvid eftersom jag var lite för tidig. Fick uträttat mina ärenden på Ica (30% rabatt på laxen medgiven plus bonuscheck om 25 kr) och apoteket.
Delade bord på biblioteket med Kurt Nurmi – en fin bekantskap, intressanta samtal med honom, och några av hans bekanta och några nya för oss båda. Lyckades också sälja fem böcker. Och köpa en, Kurts bok Det är långt till Bagdad.
Bra arrangerat, mycket folk – inte många som var intresserade av spelberoende och spelmissbruk dock… Pratade med journalist med biblioterapi som specialitet, och Rose T-M tog emot min bok och placerade den i fönstret i samtalsrummet. Tacksam för det.
Trevligt, ”så här social har jag inte varit på ett år” tyckte Kurt som bor på Tjockö utanför Norrtälje, och jag kan bara instämma. Nu hemma, trött av allt folk och allt hörande. Ögonen svider, av mascara eller biblioteksluft vet jag inte. Har tvättat av det lilla smink som återstod. Tänt mina ljus, och gjort mig en välförtjänt Dry Martini. Något att äta senare i kväll, tog en smörgås och en kopp kaffe innan mässan stängdes strax efter tre i eftermiddags.
Har lagt in ett ord om 13 poäng i Wordfeud, syrran leder med drygt 100 p.
Nu behöver jag landa i lugnet i ”mitt” hus, i tystnaden och ensamheten. Det är inte synd om mig. Förutom att ögonen svider, trots droppar mot torra ögon… Tvättar igen. Wordle går bra att lösa, men inte sudoku.
