Gick igår

Onsdag 10 januari 2024 – tror jag. Datum stämmer när jag kollar nere i höger hörn på skärmen, vilken dag det är är jag mera osäker på. Blir dagvill av att inte ha något bestämt att göra. Sov länge i morse, regn under natten och halvklart när jag väl kom ur sängen.

Just nu är klockan halv fem på eftermiddagen, det är 14 grader, och halvklart fortfarande. Inget mera regn.

Har gått till och hem ifrån Al Campo, och gått därinne. Handlade två paket Falu rutbröd à 4,5 Euro, och lite annat. Var på väg att ta en taxi hem, men gick. Och jag kom hem, med 5 200 steg i fötter och ben. Sitter nu utmattad i soffan, äter en halv munk som såg ut som mormors brukade göra – men den här är förstås för söt, även om den inte var sockrad utanpå… Vatten och en Dry Martini före den middag jag ännu inte orkat bestämma. Nu har jag hårt bröd, kan därmed undvika Al Campo ett tag.

Fy sjutton vilket förskräckligt ställe, jag gick som alla andra in och ut i butiker som hävdade att det var rea, hittade tack och lov inget jag ville ha. Tog en cortado och en kanelbulle (typ wienersnurra med kanel) på ”vanliga” stället precis vid hissen upp från garaget. Jag har lärt mig undvika trapporna. Överallt hundar, en del i speciella hundvagnar när hunden inte orkar gå för egen maskin (såg sådana också i djurbutiken på väg till Al Campo).

Skönt att nu vara hemma igen. Duschade och tvättade håret innan jag gick ut, skulle behöva duscha igen. Behöver hitta någon som kan klippa mitt hår. Och behöver kolla varifrån och vart den lilla bussen går, den som far förbi här utanför några gånger varje dag, Costa Azul… Kollar men blir inte mycket klokare, när jag väljer ”english” så fortsätter texten på spanska. Tror att den där lilla bussen går med en och en halv timmes mellanrum, varifrån och vart är mera oklart, kanske från hållplatsen vid Consum och till Al Campo, eller till och med Torrevieja. Såg en vid Al Campo idag, bakom en sightseeing-buss och den ordinarie till Torrevieja. Ett projekt för någon dag när det inte är för varmt.

Nu är klockan sex och jag har ätit vad som får gälla som middag idag – Falu rutbröd, en sallad på majonnäs, sådana där rosa fisk-/skaldjurspinnar skurna i små bitar, cornichoner, färdigköpt sallad med tidigare nämnda pinnar, endivesallad och små tomater. Åt upp innan jag kom på att fotografera. Lättlagat och alldeles lagom, med ett glas vitt vin till, Pata Negra.

Sonsonen vann förstås wordfeud (han hävdade när vi började spela att han var dålig på det) och vi har startat ett nytt spel. Mitt och min värdinnas spel har utgått, förmodligen därför att hon haft annat att göra än spela wordfeud. Syrran fortsätter leda med åtminstone 100 poäng över mig.

Profilbild för Okänd

About beskrivarblogg

Bloggen är mitt andningshål, mitt sätt att berätta - för mig själv och andra - om mitt liv, sorger och glädjeämnen, funderingar kring åldrande, kärlek och död. Mitt offentliga skrivande började som egenterapi i samband med spelmissbruk för några år sedan. Nu fortsätter jag skriva, men inte spelmissbruka. Jag har tagit tillbaka mitt liv. Och min bok heter Free Spin - berättelsen om mitt spelmissbruk. Utgiven på Ordberoende förlag.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar