Sorgsen läsning

Lördag, klockan elva på förmiddagen

Är hemma igen, efter 3 200 steg och en cortado. Sight-seeing, nya gator, men inga som ledde mig till marknaden. Idag heller. Himlen mörknade, så det känns bra att vara inomhus.

Nu är det kväll, jag har ljus tända. Eftersom det är värmeljus – som inte går att tända igen – så sitter jag här och väntar på att de ska slockna… Har ätit god middag, wordfeudat lite, diskat. Borstat tänderna. Läser vidare i If you were me, och funderar på ”om jag vore jag”. Tål att tänka på. Som en vän sa när jag skulle iväg igen, och inte kunde uttrycka varför – ”kanske för att hitta mig”. Kanske.

Har inte hittat något hittills, annat än att jag inte kan läsa kartor. Och det har jag nog vetat alltid.

Har läst igenom manuset till ”demensboken”, Jans och min. Har bytt fejkade namn till våra, och städat lite. Första kapitlet är nog redigerat, resten återstår. Sorgsen läsning. Söker titel.  Det är drygt 80 000 ord. Har kollat Amazon och Kindle för ”self publishing”. Fortsätter kolla och försöka förstå i morgon. Tänker inte försöka få något publicerat via sk vanliga förlag.

Inser att det finns en anledning till att de här sidorna legat utan att jag gjort något åt dem sedan jag kom hit. Jag behövde vila, de behövde vila. Snart har de vilat färdigt.

Profilbild för Okänd

About beskrivarblogg

Bloggen är mitt andningshål, mitt sätt att berätta - för mig själv och andra - om mitt liv, sorger och glädjeämnen, funderingar kring åldrande, kärlek och död. Mitt offentliga skrivande började som egenterapi i samband med spelmissbruk för några år sedan. Nu fortsätter jag skriva, men inte spelmissbruka. Jag har tagit tillbaka mitt liv. Och min bok heter Free Spin - berättelsen om mitt spelmissbruk. Utgiven på Ordberoende förlag.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

2 Responses to Sorgsen läsning

  1. Profilbild för bergalott bergalott skriver:

    Tycker det är en bra tanke med självutgivning. För att lägga något välskrivet och meningsfullt för just dig, blir det ändå för framtiden något reellt att läsa för de som kommer efter. Istället för att krafsa ihop gamla A4or ur en byrålåda och förmodligen sedan kastas bort.

    En bok är en bok – liggande gamla papper är ett s*t att försöka göra något av. Det vet jag eftersom jag har gammalt liggande efter min pappa. Handskrivet förstås och bleknande skrift sedan hans frånfälle 1969 ”förvarats” i olika händer av oss ungar. Farsan var född 1901 så du kanske förstår att han hade en hel del material som vi skulle handskas med.

    Har en nära vän som försöker få sin bok utgiven av förlag och hon förstår inte att…. (det räcker med det).
    Jag tror stenhårt på egenutgivning vad gäller den personliga prägeln på en bok. För mig känns det ärligt och utan prestation samla på ett smidigt sätt – framför allt för efterkommande.

    Kram på dig lyckost som har det varmt och skönt omkring dig. Här i en förvirringens klimatkarusell är det nollgradigt idag.

    Gilla

    • Profilbild för beskrivarblogg beskrivarblogg skriver:

      Kram tillbaka vännen min, du är klok. går nog vidare med det här projektet, men idag är huvudet alldeles snurrigt av att försöka hitta det jag tror mig skola hitta! Sköt om dig, lite varmare är det ju även hos dig – men här är skönare också när det ”bara” är 12-13 grader ute.

      Gillad av 1 person

Lämna en kommentar