Jag är klart beroende av min laptop. Vad i all världen skulle jag göra om jag inte hade den? Ingen kontakt med någon omvärld, vare sig den nära eller den längre bort. Inget wordfeudande, inget bloggande, inga mejl – skönt att slippa alla de som genast hamnar i papperskorgen i och för sig. Inga enkelt fixade betalningar av sådant som ska betalas. Inga ibland skrattade åt inlägg på Facebook. Inga j-la uppdateringar hit och dit. Inga bilder på syrrornas barnbarn eller egna, inte ens på det minsta lilla barnbarnsbarnet.
Nej, när den här går till hävderna, må jag ha ekonomi att skaffa mig en ny. Tycker inte om allt krångel som är förknippat med nya apparater, med appar, med överföringar som ibland fungerar och ibland inte. Jag kan nästan önska att tekniken slarvade bort en del av innehållet i min dator, en del av alla ord och alla bilder som jag inte vet vad jag ska göra med. Men än är de kvar.
Så funderade jag igår kväll. Nu är det tisdag förmiddag, det blåser kallt därute. Satte på en tvättmaskin på altanen, och det var inte skönt. Sol och 13 grader säger mobilen. 18 fram på dagen, varning för hårda vindar. Det märkte jag när jag hängde tvätten nyss. Nu fika.
Pratar med yngste sonen, han och hans vän skulle tvätta idag, de också. Igår lyckades jag tydligen oroa honom genom att inte svara i telefon. När jag kollade hade jag blockerat hans samtal, av bara farten tydligen när jag blockerade ett annat från okänt nummer… Har blockerat av nu, hoppas jag.
Köpte något som hette äppelkaka igår, och visst kan jag urskilja tunna äppelskivor, men resten är inte gott. Smuligt, sött och tjockt. Jag borde ha lärt mig vid det här laget, den här åkte i soptunnan direkt. Jag tror att jag vill ha något till kaffet, för det mesta blir det fel. Syrrans korintkakor kan jag längta efter, eller de jag gör med samma recept men inte lika hennes. Jag tar lite mindre mjöl, och de rinner ut på plåten och blir härligt spröda. Här bakar jag inte. Köpte havregryn, tänkte baka, men använder till frukostgröt i stället varannan dag.
Middag idag var pizza, från Consum, färsk – påbättrad med tomat, mozzarella, timjan och Rajah´s hot curry paste, lite salt och peppar. Sallad till. Nu är jag mätt, det var gott, och jag har kvar tre fjärdedelar av pizzan till i morgon…
”Allt” säljs i plast, och ingen plastsortering.
Mat, mat, mat. Nog av.
Wordfeud: syrran leder med 445 p, och jag har REIRO plus två tomma att bidra med. Övriga bidar sin tid.
Onsdagen börjar med halvklart väder, men det bättrar sig. Mitt på dagen lyser solen igen, även om vinden fortfarande är stark. Varmt nog att sitta på altanen en lång stund, efter promenad och cortado. Idag med cheesecake till, tacksamt nog lagad med bara ett tunt lager digestivekex och en mängd god ostfyllning därtill, plus två smala skivor av osten som använts. Gott, det hela kostade 7 Euro, var värt det.
Nu sitter jag inomhus, orkar inte vara i solen så länge. Wordfeudar när någon vill, är inte särskilt bra på det. Syrran och jag har börjat en ny vända, hon vann förstås den förra.
Det blir pizzarest med sallad till middag.

Gummibandet på altanen, stadigt förankrat – används för att stärka musklerna runt atros och menisk
Laptop-beroende? Javisst! Som pensionär har jag dessutom blivit helt insnöad på att läsa in mig på saker och skriva om dem. Vad i all världen skulle jag göra annars (som vore lika kul)?
GillaGillad av 1 person
Hahaha underbart svar och reflektion 🙂 Kunskap är Livet!
GillaGillad av 1 person