Flip-flops i fickorna?

Fredag, regnet fortsätter. Stackars jägare. Jag håller mig inne, tänder i vedspisen för andra gången sedan sotningen i våras, nu fungerar den. Noggrann sotare. Borde ”tjära av” spis

en också, har skaffat produkten, men det får vänta till våren.

Tror jag äter rulladresterna till lunch idag, är hungrig. Och tar fram räkor till en räkmacka till kvällen. Det blir bra.

För några år sedan skulle jag ha önskat att jag deltog i Bokmässan i Göteborg, gemenligen kallad Boksmällan (tror jag). Idag har jag inte samma önskan, har varit där en gång och kände mig då väldigt malplacerad. Hade några givande samtal kring spelberoende och -missbruk, sålde några böcker och blev väldigt trött av ljud och människor. Fick bo hos Johanna W (tack!) och träffade Hanna L, största behållningen. De nu grasserande skriverierna om fylla och att många ligger med många är bara trist, men säljer antagligen lösnummer av den sk kvällspressen.

Fint att höra (jo, det hör jag) vedspisens sprakande när den brinner som den ska. Jag har ätit lunch och är inte längre hungrig. Räkorna kanske går åt till kvällen ändå. Just nu tinar de. Icas lösfrysta stora räkor, bästa sortens frysta räkor. Bättre än de ynkligt små färska som tycks vara de enda som säljs numera.

Klockan är snart ett. Jag diskar och slänger soppåsen. Wordfeudar med syrran och sonsonen. Returnerar betalning för bok jag inte sålt på Bokbörsen, ibland blir det fel. Bra med swish så jag kunde se hennes telefonnummer.

Just nu verkar det inte regna, bordet på altanen är min ”regnmätare”. Men det är blåsigt, och ser kulet ut därute. Skönt med spisvärmen. Blöta jägare återvänder från skogen när klockan är snart halv tre. Jag rensar räkor och hårdkokar ett ägg till kvällen. Och kommer än så länge ihåg att fylla på ved i spisen.

Rastlös, letar efter något jag inte kommer ihåg att jag redan läst i mina bokhyllor. Gärna på engelska. Just nu har jag plockat fram The Glass Painter´s Daughter, av Rachel Hore. Har inte börjat läsa än. Det här vädret är inte uppmuntrande, det enda som är bra är att jag vet att jag nästa vecka vid den här tiden är i ett annat klimat – det kan nog regna även där, men det är definitivt varmare.

Har ett par sådana där irriterande småflugor i köket, fick nyss död på den ena, men det finns åtminstone en till. Tror att den (ofta) öppna kompostpåsen utvecklar dem. Nu ny påse i korgen. Den gamla slängd i rätt tunna (måste komma ihåg att ställa ut tunnorna, även om det inte är tömning nästa vecka).

Säljer hälften av mina Investor-aktier. De har gått upp 50 procent sedan jag köpte dem, och det lär inte fortsätta. De senaste veckorna har inte varit bra, mina aktier har gått ner. Än inga katastrofala nergångar, men lite illavarslande.

Och svårt att begripa vad som är vettigt – om jag hade mina aktier på ”lång sikt” skulle jag nog inte göra någonting. Men min sikt är inte lång, vid min ålder. Att betala hyra hemma (även om den är låg) och samtidigt hyra borta (som är hög, 10 000 per månad i svenska kronor) spelar också in i mina penningbestyr just nu.

Det där jag skrev om tidigare, ”ingenting, någonting, ingenting igen” är nog värt att ta till sig. Mig.

Packningsbestyren är nu nere på nivån ”flipflops i fickorna på linnerocken jag har ovanpå T-tröjan och tröjan när jag åker” (kläder som inte ryms i packning). Kontanter och extrakort i därför avsedd väska under T-tröjan. Titsa-kort (buss) och kontanter till det i den lilla fula väskan som får följa med, eftersom den lilla väska som är lite snyggare har en dragkedja som fastnar fel. Pass där också. Och lapp med adressen till lägenheten, ifall taxiföraren inte förstår min ”spanska”.

Har inte mycket annat i huvudet just nu. Vill komma iväg, vill komma fram, vill betala min första hyra och bli ensam i lägenheten. Vill fundera på var jag ska äta första kvällen. Vill hitta en ”dramaten” nästa dag, och handla sådant jag tror är nödvändigt, på närmaste Mercadona eller liknande. Tror jag kommer ihåg ungefär vart jag kan gå.

Vill boka en massage eller flera hos den terapeut jag var hos senast jag var i Puerto. Tror jag hittar dit också.

Photo by Nothing Ahead on Pexels.com

Inte jag, och inte ”min” massös…

Profilbild för Okänd

About beskrivarblogg

Bloggen är mitt andningshål, mitt sätt att berätta - för mig själv och andra - om mitt liv, sorger och glädjeämnen, funderingar kring åldrande, kärlek och död. Mitt offentliga skrivande började som egenterapi i samband med spelmissbruk för några år sedan. Nu fortsätter jag skriva, men inte spelmissbruka. Jag har tagit tillbaka mitt liv. Och min bok heter Free Spin - berättelsen om mitt spelmissbruk. Utgiven på Ordberoende förlag.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

5 Responses to Flip-flops i fickorna?

  1. Profilbild för Jack Jack skriver:

    Wohoo, snart åker du! Underbart! Känslan du beskriver, om att komma fram och vara ensam i lägenheten eller hotellrummet, den känslan älskar jag med.

    Mycket klokt att du sålde Investor. Gör dig av med allt. Ha istället kontanter på ett räntebärande bankkonto. Ha 3-4 olika kort med dig, ifall du blir rånad. Vi äldre är tyvärr maltavlor på flygplatserna och försvinner reskassan eller passet är det jobbigt … Du har väl 2 pass, dvs ett s k EU-ID-kort med dig? Du meddelar väl dina anhöriga var du är? Ja, jag är lite orolig hahaha.

    Och köp ett par silvermynt när du kommer hem eller innan. Efter USA-valet kommer stora börskraschen. Betala utgifter i förväg innan de blir dyrare, är ett annat smart spar- och säkerhetsknep.

    Heja dig, heja dina söner, heja dina vänner, ta hand om er! Här i nordvästra Tyskland har vi storm och jag bor mitt i den. Som tur är, har inte de amerikanska ovädren hittat hit till Europa. Ännu.

    Gillad av 1 person

    • Profilbild för beskrivarblogg beskrivarblogg skriver:

      Kära vän, uppskattar att du bryr dig! Har inget EU-id, men har flera kort ifall att, alla inte på samma ställe. Säljer antagligen mera aktier nästa vecka, det verkar darrigt. Förstår inte din kommentar om silvermynt? Mina anhöriga får adressen till lägenheten jag hyr. För över intäkterna från försäljningen av Investor nästa vecka (för att slippa straffränta) till räntebärande konto. Så, kära mamma Jack, tack för dina kommentarer, älskar dem och uppfattar att de är både kärleksfulla och kloka. Kram till dig och din kära.

      Gilla

  2. Profilbild för beskrivarblogg beskrivarblogg skriver:

    Tack Mamma Jack, för att du förklarar vad silvermynten ska vara för – fast jag förstår nog fortfarande inte hur det skulle fungera… Kram till dig och AC.

    Gilla

    • Profilbild för Jack Jack skriver:

      Man har ett par silvermynt i fickan/väskan för att komma över bron när det är kö, brovakten vill inte ha värdelösa sedlar när civilisationen har rasat 🙂

      Silver och Guld är pengar tillverkade av Gud och eviga betalmedel.

      Sedlar, Euro, Dollar, SEK, ”Fiat”, etc är tillverkade av människor. och påhittade.

      Mvh

      Prepper-Mamma

      Gilla

Lämna en kommentar