Inser att jag kan ta hörapparaterna ur öronen, det kommer ingen ”Ibrahim” eller någon annan ikväll som behöver höras. Skönt.
Värmer fisken i såsen, försiktigt, för att så småningom lägga till räkorna. De jag redan hade hemma. Potatisen sätter jag på om en stund, än är klockan bara fyra på söndagseftermiddagen.
Förundrad över att blåsten kan hålla i sig så här. Syrenhäcken suckar, och jag med. Det är inte promenadbefrämjande med den här vinden – och jag behöver få mig till att gå mera än jag gjort sedan jag kom tillbaka hem. Eller så är jag bara lat. Vad som, det känns i kroppen att jag behöver mera ”gå”. Medan jag ännu kan.
Nästa helg kommer yngste sonen hit, hoppas han kan övertala sin vän att följa med. De kan båda behöva lite omväxling från stan. Här är stilla och lugnt, de kan göra det de vill – jag lagar mat och hoppas att de gillar det jag gör. Har redan bestämt att en sida med marinerade tunna revben blir en bra middag någon dag. Kanske med en potatisgratäng till. Utan Coca-cola, sådana köper jag inte längre – men det finns alternativ. Jag hämtar i Norrtälje vid busstationen nära biblioteket, och kör dit igen när det är dags för hemfärd. Fredag eftermiddag till söndag eftermiddag. Är tacksam att sonen vill umgås med sin gamla morsa.
En skvätt vitt vin i fisksåsen är inte fel. Snart dags att sätta på potatisen.
Smöret till framtida bullbak får fortsätta vara rumsvarmt. Kanske kommer jag iväg att köpa mjölk i morgon, beror lite på när räkleveransen förmodas anlända, om.
Måndagsmorgon med sol och vind, men än inte lika blåsigt som tidigare. 13 grader klockan nio. Ingen gröt till frukost idag, har ju ingen mjölk – och de havregryn (Icas egna) jag har vill jag inte äta – de får hamna i komposten. Kändes som något man sopat upp från golvet.
Än har förstås inget hörts från transportörerna av räkor från Vasafiskerian. Och inget hördes resten av måndagen heller.
Jag åkte in och lämnade bok och handlade. Sen eftermiddag bakade jag bullar, med kardemumma. Jisses så kletigt, ”häll i nästan allt mjöl”, jag sparade lite men fick fylla på med mera när jag skulle baka ut… Orutinerad, men nu ligger deg i formar för att gräddas. Gjorde det enkelt för mig. Kavlade ut och smetade på smör och kardemumma, rullade ihop och skar. Vackra bullar blir det inte, men kanske ätliga. Tre plåtar, flera än receptet angav. Någon bakpensel hade jag inte, har ett svagt minne av att mössen varit på den jag hade och jag har slängt den. Nu fick en oanvänd sminkpensel fungera för att få ägget på bullarna. Och ovanpå det lite muscovado-socker och kardemumma. Sockret var stenhårt av brist på användning, men jag lyckades smula så det räckte. Skulle vara ”råsocker” enligt receptet. Det vet jag inte vad det är.
Flyttar upp plåten ett snäpp. Bullarna ser minst sagt märkliga ut. De får stå lite längre än 8-10 minuter enligt receptet. Sista plåtens bullar flyter ut, och blir inte vackrare för det. Hoppas de ändå smakar bra. Kanske kan jag öva upp min bakfärdighet, den har legat i träda länge. Har just inte bakat sedan sönerna och deras kompisar kom hem och snabbt åt upp det jag bakat, innan jag hann blinka. Tror jag kom av mig i bakandet då och där. Och jag tror att det blir kanel i stället för kardemumma, nästa gång. För nog ska jag baka igen, både matbröd och bullar. Ska kanske också våga mig på att snurra bullarna lite enligt receptet, inte bara rulla och skära. Den här degen var för kletig för sådant. Syrrans recept på matbröd var bättre än den här expertens bullrecept – eller så var jag mera mottaglig för min systers råd.
Den oanvända sminkpenseln från Korea dög bra som bakpensel. Jag använder ändå aldrig någon sån sminkpensel. Nu är den diskad, och ligger på tork på spisen nära ventilerna från ugnen.
Återstår att lägga kallnade bullar i frysen. Om en stund.
Medan jag satt på altanen undrade jag vad som pågick vid det tomma huset tvärs över vägen, där Mischa de senaste dagarna kittat och målat fönster. En bil, en man som har någon text om taköversyn på bilen – har hela eftermiddagen sprutat vatten (plus något?) på husets väggar. Nu syns det att färgen är påverkad – huset ska förmodligen målas om. Bra att huset tas omhand. Mitt hus är inte värt någon större insats – tror jag.
Efter att ha provsmakat tre bullar orkar jag inte någon middag. Så torsken med kokta potatisar och sås får vänta till i morgon.
Har fått meddelande från transportören av räkor att de ska leverera på söndag – kör här enbart på söndagar, vilket hade varit bra att veta från början. Nu kan jag bara hoppas att den som kör har en bra GPS och är läskunnig, och kanske tar sig in trots vägbommen… Inbjuder inte till vidare köp från Vasafiskerian.
Har artrostränat, men inte promenerat. 500 steg på Ica räknas inte.


De blev inte vackrare på sista plåten…