Födelsedagsfirande i dagarna två

Söndag 1 juni, äldste sonens födelsedag. Jag är ännu hemma hos syster B efter födelsedagsfirande igår hemma hos syster K. Många människor, mycket och gott plock som Karins döttrar och son fixat. Dottersönerna hjälpte till att servera och gå runt med fåfyllning av det ena och det andra. En fin eftermiddag, och det var skönt att komma hem till tystnaden hos syster B. Öronen blev trötta. Min syster hade sytt sig en lång kjol i linneblandat tyg, beige och välsydd, rak med fickor med slag framtill. Hon gillade den inte, så den fick jag – glad att den passade.

Idag ska jag så småningom fortsätta hem till sonen för att äta födelsedagsmiddag där. Sedan hem till mitt, och lugnet där. Dagen före nationaldagen ska jag till tandläkaren, på nationaldagen kommer sondotter Sofia hem till mig så att vi får laga middag tillsammans. Det ser jag fram emot.

Var hemma hos sonen efter lunch, och så småningom kom resten av familjen dit, undantag Anders som fortfarande är kraftigt förkyld. Även sondotter Sofia som jag också får träffa på fredag. En fantastisk middag med krossade potatisar bakade i ugn, sallad, och perfekt grillade bitar av oxfilé, följt av en frusen cheesecake (tror jag), gott var det med varma hallon till. Det är så länge sedan jag själv gjorde sådan cheesecake att jag blev osäker.

På väg dit visade bilens instrumentpanel en varningsbild, som jag inte gillade. Sonen kollade, det verkade inte vara något akut, och han kunde radera varningen när han väl hittat kontakten. Visar den sig igen får han kolla närmare på det.

Nu är jag trött och mätt och belåten, har tänt ljusen på köksbordet för att det är fint i skymningen. Fick pistagenätter från Cypern av syster B, nu ligger de i en bra burk i skafferiet. Två beställningar på Bokbörsen är framplockade för leverans i morgon. Och Skatteverket har bekräftat att returpengar enligt tidigare beräkning kommer in på mitt konto inom en vecka. Bra, eftersom tandläkaren blir dyr.

Det blåser ganska kraftigt, men i övrigt har det varit en fin helg med sol för mina båda födelsedagsfirare, och gäster. Vi satt ute och åt idag, och igår minglade vi på syrrans uteplats i strålande sol. Märker att jag blir tämligen trött efter så här mycket social samvaro med många människor, flera helt okända – och att jag hör väldigt dåligt utomhus, när många pratar med varandra och mig.

Dessutom blir kroppen trött av bilkörande, och ögonen irriterade. Så det blir strax sängdags, klockan är kvart i tio. Tror jag kommer att både somna snabbt och sova gott. Hoppas det i alla fall. I morgon är en ny dag.

Denna nya dag, en måndag, startade med sol och värme, blev framåt eftermiddagen mera molnig, hela tiden blåsig. Skönt ändå. Jag for in med beställda böcker, och handlade lite. Har just nu tagit hand om det lilla färska vitkålshuvudet som vilat i kylen. Det blir lättstuvad vitkål med resten av den gravade laxen. Och några sparrisstänglar som också låg kvar i kylen. Bra middag.

Har talat med yngste sonen, som fått sjukintyg för veckan, ska antagligen jobba i slutet av veckan. Hoppas han är frisk nog, säger att han ska försöka få en ordentlig koll…

Och bilen är snäll, visade hastigt den där symbolen (när jag startade) som äldste sonen tog bort igår, men den kom inte igen.

Har suttit ute några timmar och läst Game of Thrones – den räcker länge. Funderar på att lägga ut några sidor av Free Spin för AI-översättning till brittisk engelska – bara för att testa hur det låter. Är inte riktigt där ännu. Nu är jag inne en stund. Det är nämligen molnigt för ögonblicket, men lär ska bli klart igen enligt mobilen. Jag får väl se.

Ingen tofsvipa idag, inget annat djur-/fågelliv heller, frånsett starar och kajor. Flera sorter kanske som jag varken såg eller hörde. Pratar med Karin i Danmark som inte hittar det mejl jag skickat med mina kommentarer till hennes manus – inte så konstigt, när jag kollar ligger det i ”utkast”. Begriper inte varför, har skickat igen – och hoppas det kom fram.

Äter min goda middag, det blir lite vitkål över till bacon kanske, i morgon. Svärmor lärde mig att stuva vitkålen mycket lätt, med mera spad från förvällningen än mjölk, och bara lite mjöl.

Oj, vad det blåser. Jag hade tänkt mig att gå ut på altanen en vända till, men det låter jag nog bli. Skugga och blåst är inte skönt. Och molnen skymmer solen även på ”trappsidan” av huset, där jag möjligen kan hitta lä om jag ställer upp ytterdörren på haspen.

Försöker gå in på banken via bank-id – som säger att jag redan har en pågående inloggning… Det har jag inte, men jag kommer inte vidare. Såg i morse att SHB hade problem, kanske har de det fortfarande. På swish har de det tydligen, där går inte att komma in, men där får jag åtminstone beskedet ”tekniskt fel”. Kommer in efter en stund, och ser att jag fått en betalning för Bokbörsen-bok.

Och skönt, Karin i Danmark har fått det mejl jag trodde jag redan skickat. Nu kan hon fortsätta jobba med sitt manus och mina kommentarer (om hon vill).

Jag läser Samhalls vice VD´s svar på debattartikeln häromdagen – ”vi är helt överens”, dvs företaget och den utslitna anställda som skrev artikeln, har samma ambitioner att skapa ett Samhall som är som tanken en gång var. Hum – tror inte många anställda på Samhall har märkt mycket av den samstämmigheten. Fortfarande är Samhall en arbetsplats med många dåliga arbetsmiljöer, chefer med alltför många underställda med olika funktionshinder och därav följande problem, och dessa chefer har ett alltför klent stöd i sin svåra roll. Att en vice VD hävdar att allt ska bli bra, men att det tar tid (mitt sammandrag av ett mycket kortfattat och intetsägande svar på debattartikeln) är det vanliga tomma pladdret från överheten. Trist.

Klockan är snart åtta på kvällen, jag har suttit en stund på trappen i den sista solen för idag. Nu inomhus i köket, har diskat middagsdisken. Läser, och skriver lite.

Dagens middag

Profilbild för Okänd

About beskrivarblogg

Bloggen är mitt andningshål, mitt sätt att berätta - för mig själv och andra - om mitt liv, sorger och glädjeämnen, funderingar kring åldrande, kärlek och död. Mitt offentliga skrivande började som egenterapi i samband med spelmissbruk för några år sedan. Nu fortsätter jag skriva, men inte spelmissbruka. Jag har tagit tillbaka mitt liv. Och min bok heter Free Spin - berättelsen om mitt spelmissbruk. Utgiven på Ordberoende förlag.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar