Onsdagskväll, sol.
Jag ser tyvärr att jag borde tvätta mina mellanfönster på den sida där solen lyser så här dags. Tror inte jag bryr mig om det, får titta åt andra hållet i stället. Det, där samma unga rådjursget passerat två gånger idag, en gång för att kolla om det fanns något att äta på berget hos mig. Det gjorde det inte, så hon fortsatte. Hoppar antagligen över elstängslet nedanför min tomt. Har sett henne två gånger idag, hoppas hon hittar mat.
Om jag skulle vilja så kan jag åka in igen i morgon till Norrtälje och hämta reserverade böcker på biblioteket. En av sommarmänniskorna på bibblan talade om för mig att jag borde vara tyst(are) när sonen råkade ringa när jag var där. Jag pratade redan så lågt att han undrade varför.
Schenker fixade inte någon längre tid för hämtning av den Bokbörsen-bok jag försökte förlänga. Den kommer så småningom tillbaka till mig.
Pratar igen med yngste sonen som känner sig frisk från förkylningen, åtminstone nog för att jobba i morgon.
När jag var nere vid sjön och tog mitt dopp såg jag gässen som håller till innanför vassen, på land borta vid den gamla ekan på berget. Där har de nog skydd mot det mesta.
Torsdag, sol idag också. Åker inte in till Norrtälje förrän i morgon. Då kanske jag kan hämta Bokbörsen-boken som kommer i retur, och skicka den i blå postpåse till den ursprungliga köparen – han vill ha boken, jag har redan fått betalt, men slipper nu returnera betalningen. Vi är överens. Ska dessutom leverera ytterligare en beställd bok. Och hämta på bibblan.
Idag blev det fotvård på förmiddagen, nytt nagellack och diskade flip-flops. Lakan hänger på tork, gäller att passa på, helgen lär bli blöt. Sitter nu ute efter att ha fikat.
Har lämnat feedback till Postnord, inte många stjärnor. Kommentar om det jag uppfattade som brister, och det jag var tacksam för – de levande människorna. Något man kallar kundtjänst, där jag som kund får plats nr 548 i telefonkön, kan lika gärna läggas ner. Ryggsäcken gillar jag dock, märke ZeeSack för den som kanske är intresserad.
Ännu, klockan är elva, räcker det stora trädet som skugga för solen. Senare åker parasollet upp, vinden idag är inte för stark. Kanske går jag ner till sjön en vända för mitt vanliga snabba dopp. I övrigt noll program. Har redan gjort det jag tänkte mig i morse.
Nu sitter jag i skön skugga under parasollet, och skulle kunna skriva. Om det enda som krävs vore att se vad jag skriver. Tyvärr är mitt skrivande inte så okomplicerat. Jag vet sällan vad som ska komma ner på skärmen. Igår hittade jag en mening som fastnade, i boken 100 år med Lenni och Margot, författare Marianne Cronin. ”Gud är som en kosmisk önskebrunn”. Tyckte det var en passande beskrivning.
Tar fram en bit flapsteak och ris ur frysen, till dagens middag. Steker riset med ett ägg och lite wokgrönsaker, bara skär den tinade köttbiten. Rabarberchutney till.
Har just läst ut Marianne Cronin´s bok om Lenni och Margot. Tacksam att Anette på biblioteket tipsade om den – en mycket bra bok. Tårar och leenden, i boken och från mig under läsningen.
Sitter fortfarande ute, har tagit in den torra tvätten. Och har ätit min tredje paraguayo (tror jag den heter, ser ut som en platt persika) – saftig, söt och god. Ser inte mycket ut för världen, men skenet bedrar. Nyss flög en mycket stor och mörk ”geting” utanför sovrumsfönstret och såg ut som om den ville in. Det ville inte jag, den flög vidare.
Halv fyra, skulle kunna ta ner parasollet nu, solen är bakom trädet på framsidan av huset och snart runt hörnet. En skön och vilsam dag. Tog mitt dopp i sjön, brydde mig inte om de som rodde i en båt en bit ut. Tror inte de brydde sig om mig heller. Jag vill helst bada utan att blöta ner baddräkten, skönast så. Här går det bra, jag sparar baddräkten till höstens möjliga bad på Teneriffa.
Fasantuppen spatserar vaksamt över berget, medan jag läser.

Läsvärd bok