Alldeles nyss…

Halv elva, dags för fika. Det har blivit molnigt, efter morgonens sol. Har duschat och tvättat håret, som behöver klippas. Köpte chokladbollar på marknaden, typ mums-mums, men eftersom det inte längre är kex som botten blir de ganska svårätna. Och fingrarna kladdiga. Duger som kaffebröd.

Jag har ägnat morgonen åt nätet, letat boende och inte fått några svar på mina intresseanmälningar. Inget nytt om min laptop heller, annat än att den befinner sig i Borås och hanteras. Skriver ut ett recept på fluffiga ”bröd” gjorda i smord muffinsform. Har ju en form som jag just aldrig använder. Smeten liknar min pannkakssmet… Blir nog som en ugnspannkaka som fluffat till sig, fördelad i formarna.

Ska så småningom klä på mig och ta hand om de potatisar som nog finns kvar i min odling. Men först kaffet. Har tagit mitt piller.

Potatisskörden var större än jag trodde. Vitlöken nerpetad (borde jag ha skalat klyftorna?), potatisblasten i komposten. Foppatofflorna diskade. Känner mig duktig. Snart ska jag skala tinade stora räkor till kvällen, sikrommen tinar långsamt i kylen.

Gör dagens Duolingo. Två Falu rutbröd med rökt sidfläsk blir lunch. Vatten till. ”Nya” Idealista-annonser enligt mina önskemål visar sig vara en från igår och två med väldigt hög hyra.

Lägger in en text om önskat boende på Teneriffa, på Facebook. Den här gången på engelska. Miguel kommer igen, med en försäkran om att jag kommer att hitta något på Idealista…

Strax efter fyra på eftermiddagen kommer trötta jägare, gående och bilåkande. Om de fått något vet jag inte, men en bil har stått borta vid det jag tror är slakteriet hela eftermiddagen.

Jag har just kommit ihåg att ta in resterande tvätt som hängt sedan igår. Flyttar in kaktusen och svärmorsliljan, pelargonerna står nu samlade på bordet på altanen. I morgon kanske det blåser stormvindar, då får jag ta in dem också. Parasollet är intaget.

Efter en god middag tog jag in alla blommor från altanen, så nu är det fullt i fönstren.

Och nyss fick jag svar på en intresseanmälan på Idealista, ska se en video på tisdag, vilket inte gör att det är säkert att jag får hyra – men är ändå glädjande. Blir lite snärjigt, eftersom jag ska till tandhygienisten i Vällingby klockan 13 och videon är klockan 11 – men det ordnar sig på något vis. Får åka in för tidigt, hitta till tandstället med bilen och se på whatsapp i bilen. Eller så. Kanske ta bilen till Rösa, titta på videon, och åka bussen in till stan, T-bana till tandis. Det är nog enklare (eftersom jag är osäker på bilvägen till Vällingby).

Hoppas, hoppas jag får hyra lägenheten, även om den är dyrare än jag räknat med. Har också messat med sondottern vår, hon mår bra, pluggar och jobbar.

Klockan är bara halv nio, men jag kryper nog till sängs om en stund ändå. Vill inte se några nyheter på SVTplay, ser tillräckligt mycket elände via rubrikerna i press på nätet.

Tar en gammal bok på engelska med mig i sängen, kanske kan jag läsa en stund. Jag brukar tro att jag vill läsa innan jag somnar, brukar just aldrig lyckas med det. Lägger mig, funderar en stund på allt möjligt, tacksamhet till exempel, mediterar nog också en vända för det mesta – och ligger vaken någon timme utan att läsa. Försöker tömma hjärnan. Somnar så småningom. I natt tänker jag inte oroa mig för boende i Puerto om några veckor.

Något att vara tacksam för

Profilbild för Okänd

About beskrivarblogg

Bloggen är mitt andningshål, mitt sätt att berätta - för mig själv och andra - om mitt liv, sorger och glädjeämnen, funderingar kring åldrande, kärlek och död. Mitt offentliga skrivande började som egenterapi i samband med spelmissbruk för några år sedan. Nu fortsätter jag skriva, men inte spelmissbruka. Jag har tagit tillbaka mitt liv. Och min bok heter Free Spin - berättelsen om mitt spelmissbruk. Utgiven på Ordberoende förlag.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

2 Responses to Alldeles nyss…

  1. Profilbild för beskrivarblogg beskrivarblogg skriver:

    Sov gott, min vän.

    Gilla

Lämna en kommentar