Mannen min är hemma igen, efter ett bra möte med sin nya läkare. Han fick svar på sina frågor – så gott de nu gick att besvara – och ska ta ytterligare prover plus magnetröntgen. Blodvärdena var aningen bättre än senast. Nytt läkarbesök i slutet av månaden. Och i början av februari får vi klart för oss om det blir klartecken för vår planerade resa (som vi för ögonblicket inte har några biljetter till).
Jag är lugnare, allt kunde varit värre.
About beskrivarblogg
Bloggen är mitt andningshål, mitt sätt att berätta - för mig själv och andra - om mitt liv, sorger och glädjeämnen, funderingar kring åldrande, kärlek och död. Mitt offentliga skrivande började som egenterapi i samband med spelmissbruk för några år sedan. Nu fortsätter jag skriva, men inte spelmissbruka. Jag har tagit tillbaka mitt liv. Och min bok heter Free Spin - berättelsen om mitt spelmissbruk. Utgiven på Ordberoende förlag.
Jag är glad för er skull. Alla ljusa glimtar ska tas tillvara.
Kram från mig
GillaGilla
Kram tillbaka – hoppas du gör detsamma, tar tillvara alla ljusglimtar! Sköt om er och ha en fin fortsättning på dagen/Margareta
GillaGilla