Onsdag 17 april 2024 – sol, och lite moln, lätt vind. Bara 3-4 grader när klockan är strax efter nio på morgonen. Frukosten är avklarad. Natten var fylld av röriga och stressande drömmar, vaknade precis innan jag skulle komma för sent till tåget – vart vet jag inte. Somnade om, men vaknade igen lite senare och låg vaken ett par timmar. Seg i morse när jag inte ville kliva ur sängen, gjorde det dock vid åtta-tiden.
Nu gläds jag åt solen. Ändrar ”lätt vind” till blåsigt, efter att ha öppnat ytterdörren och kollat.
Testade gåstavarna igen under promenaden ner till sjön. De är ”periskopa”, dvs går att minska till halva längden. Det är bra när de ska rymmas på diagonalen i min resväska. Mindre bra när de inte går att dra tillräckligt hårt för att behålla den längd jag vill ha när jag går. Eller, jag kan inte dra skruvarna tillräckligt hårt. 1200 steg dit och tillbaka, mer än de senaste dagarnas stillasittande.
Kall, kall vind. Ett par storlommar (tror jag, Karin som kommer nästa vecka vet) ute på sjön, en sädesärla som pratade med annan dito, bor kanske i stuprännan längs båthustaket. Badstegen ligger kvar ”på land”. Det gör den rätt i, idag infann sig noll badlust. Men skönt i lä i solen en kort stund innan hela himlen blev molntäckt.
Nu inne i värmen igen.
Jag har gjort såsen till middagen, sagolikt god med dill inlagd i ättika. Perfekt brytning mellan buljong, grädde och dillättika. Har redan smakat av flera gånger. Potatisen väntar på att kokas, och köttet ska värmas i den buljong som återstår. Men inte än, klockan är bara två.
Nu har solen försvunnit och det blåser kallt. Jag torkar lite målning där jag råkar se att det behövs. Inga heltäckande ansträngningar.
Inte många änder i ån, tror de också känner av kylan och väntar lite med äggläggning och boande. Kanske är de i sjön uppe i skogen nära hjorthägnet. Har varken hört eller sett några tranor ännu här. Kan bero på att jag mest hållit mig inomhus.
Pressar två apelsiner, Icas à 15 kr per kg. Väldigt osaftiga, kom från Egypten. Clementinerna à 25 kr per kg var bra, goda och saftiga. Nästan som i Spanien.
Jag trodde jag såg det vanliga paret ringduva, den ena på vägen och den andra på grönytan/gärdet. Det var fel, en tredje ringduva slog sig ner bredvid den på vägen och det blev lite flax och flyg, alla tre försvann.
FB citerar Picasso – It takes a long time to be young – och jag minns de orden från en vän för länge sedan, då kanske jag inte förstod dem. Idag gör jag nog det. Tack M för då.
Har ätit min middag, den var mycket god, har två middagar till. En med dillsåsen som blev över och en med kött som kanske kan få en pepparrotssås.
Nu skiner solen igen mellan molnen, men det blåser fortfarande. Klockan är strax efter fem. Syrran kommer på fredag, efter visit i Norrtälje hos vänner från Avesta, och stannar till lördag. Då kommer andra syrran tillbaka från London och är inviterad till middag hos syrran som väl hinner hem från mig.

”mitt” vattenfall
en gråmulen dag när jag läser om ditt dillkött och blir glad å dina vägnar för det och glad i min ärtsoppa denna torsdag som så många andra. Känner glädje i att läsa det du skriver/beskriver
GillaGilla
Din glädje gör mig glad, Gösta – och även jag har gula ärtor i skafferiet, gillar även ärtsoppa. Ha en skön veckända så småningom, och tack för att du läser och kommenterar.
GillaGilla