Bröllop

Idag är det lördag 4 juli, bröllopsdag för Albin och Tove, USAs nationaldag och Taylor Swift´s bröllopsdag (som tar udden av Trump´s firande).

Vädret ser molnigt och lite blåsigt ut, men det regnar inte. Blir kanske 19-20 grader längre fram på dagen – och riktigt blåsigt i morgon.

Vi har ätit frukost, Anders har diskat och klockan har hunnit bli kvart över tio. Vi åker härifrån strax efter tolv, det tar någon timme att åka till Skånela kyrka, och jag vill ha god tid. Väntar hellre där än kommer för sent.

Vi for förbi hos äldste sonen för anvisning om vägen, som jag inte kom ihåg riktigt. Och vi kom till kyrkan i god tid, till en vacker vigselceremoni med en sympatisk, kvinnlig och klok präst. Och så sjöng vi ”Den blomstertid nu kommer” med ny text. Därefter vidtog fotografering av brudparet medan vi gäster tog oss till den före detta skolan, som nu är ett fint hus där man kan hyra in sig och ha t ex bröllopsfester. Vi var ett 30-tal gäster, varav fem barn. Ungar som hade kul tillsammans och ”höll” hela dagen och början på kvällen utan gnäll.

Maten kom lite försenad, och leverantören hade glömt en beställd rätt och fick åka tillbaka och hämta – men när det väl blev dags att äta var allt gott och vackert. Och det hölls tal till brudparet, med mycket kärlek och värme. En dag att minnas, för alla som var där.

Vid åtta tackade vi för oss, Anders och jag. Han kunde säkert ha stannat längre, men jag var trött efter all musik (som jag inte uppskattar efter förtjänst) och allt prat, med hörapparater i öronen.

Hemma runt klockan nio, glada att ha fått uppleva den här dagen med Albin och Tove och Mileah, vänner och föräldrar och syskon, far- och mormödrar från alla håll. Stort tack till brudparets föräldrar och alla andra, som bidragit på olika sätt till att det blev en fin dag. Festen fortsätter för de som är kvar. Jag är glad att vara hemma nu.

Målarverkstad

Profilbild för Okänd

About beskrivarblogg

Bloggen är mitt andningshål, mitt sätt att berätta - för mig själv och andra - om mitt liv, sorger och glädjeämnen, funderingar kring åldrande, kärlek och död. Mitt offentliga skrivande började som egenterapi i samband med spelmissbruk för några år sedan. Nu fortsätter jag skriva, men inte spelmissbruka. Jag har tagit tillbaka mitt liv. Och min bok heter Free Spin - berättelsen om mitt spelmissbruk. Utgiven på Ordberoende förlag.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar