Mest igår

Lördag 13 april 2024 – mulet, mycket lätt regn när jag for in till Norrtälje för att lämna en Bokbörsen-bok. Och besöka biblioteket. Jag läser för fort.

Har nu också bokat tid för ögonkontroll. På Synsam var man mycket tveksamma till att det skulle gå att använda mina tre år gamla Ralph Lauren-bågar med nya glas – de vill förstås sälja nya bågar. Kvinnan betonade att jag måste vara medveten om att bågarna kanske går sönder… De är näst intill oanvända, fungerade aldrig riktigt bra när glasen var nya. Trist. Och, om de går sönder, får jag väl köpa nya bågar. Eller så går jag tvärs över gatan till Synoptik, med receptet efter undersökningen. Har fått trevligt bemötande där tidigare.

Köpte en mazarin och ett wienerbröd på konditori, 80 kronor. Får sluta köpa kaffebröd, bör sluta äta kaffebröd.

Har pratat kort med syrran som är hos barnbarnen på landet, varav det yngsta satt på pottan när jag ringde och telefonen låg i köket. Det lite äldre barnbarnet fick hämta mobilen.

Syrenhäckens blad har nästan slagit ut, och kaprifolens blad närmast husväggen har slagit ut. Har just torkat bort fågelskit från bilen, hoppas det regn som utlovats sköljer av eventuella rester. Klockan är kvart över två på eftermiddagen.

Lite senare försöker jag se The Gentlemen på Netflix – men kroknar. Dels för att jag inte får mina kopplade Bose-hörlurar att återge något ljud, dels för något annat. Kanske jag helt enkelt inte gillar filmer med kokainsnortande förstfödd son som inte blir hertig, vilket hans yngre bror blir, etcetera… Löser sudoku och wordle i stället.

Nu skiner solen, jag som hoppades på bilsköljande regn. Men oj, vad gräset är grönt på andra sidan vägen, inte hos mig ännu, lite för mycket gammalt gräs och löv fortfarande. Det blåser. Och det är grönare än det var igår på gräset på andra sidan vägen. Mitt gräs är fortfarande grådaskigt av löv och gammalt gräs.

När klockan är sex har jag ätit den andra krabbhalvan. Jag har också insett att krabba inte är så gott som jag vill den ska vara, dag två. Inget fel på den, men på mig. Så hädanefter ska jag försöka komma ihåg att enbart köpa krabba om jag har sällskap att äta den med.

Det här var igår. Idag är regnet här och bilen ser fräsch ut. Halv tio har jag ätit frukost, bäddat (rättat till kuddarna och slängt ut påslakanstäcket över sängen) och diskat. Det blir nog en innedag idag, med läsning. Har redan klarat av ultrasvårt sudoku och wordle.

Profilbild för Okänd

About beskrivarblogg

Bloggen är mitt andningshål, mitt sätt att berätta - för mig själv och andra - om mitt liv, sorger och glädjeämnen, funderingar kring åldrande, kärlek och död. Mitt offentliga skrivande började som egenterapi i samband med spelmissbruk för några år sedan. Nu fortsätter jag skriva, men inte spelmissbruka. Jag har tagit tillbaka mitt liv. Och min bok heter Free Spin - berättelsen om mitt spelmissbruk. Utgiven på Ordberoende förlag.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

2 Responses to Mest igår

  1. Profilbild för Jack G Jack G skriver:

    Hej Margareta. Det vore skoj och värdefullt om du gjorde en bloggtext med dina tips och strategier för att lösa ultrasvåra Sudokus. Jag och Ann-Charlott kommer liksom aldrig förbi mediumnivån … vad gör vi fel? 🙂

    Gilla

  2. Profilbild för beskrivarblogg beskrivarblogg skriver:

    Prata med dig själv inombords, testa om du tänkt rätt. Här i Sverige finns dessutom en (tråkig) hjälp som gör att du kan kolla om din siffra är rätt… Men, prata med dig om det du tror är bra – i det här sammanhanget också. Kram till er

    Gilla

Lämna en kommentar