Bakat, med tvekan

Tisdag kväll, har pratat med yngste sonen som är i Grisslehamn med sin vän. De kom inte iväg på Eckerö-linjen idag, men har haft en fin dag ändå. Glad att han är som han är, han blir inte alltför besviken när planerna inte blir som tänkt.

Jag har diskat min lilla middagsdisk, och flyttat mig vid köksbordet så att solen inte ligger rakt i ansiktet. Ids inte hänga upp gardinen.

En vacker kväll, utan blåst och med sol. En sån där kväll när jag förr satt ute länge med nära och kära och pratade, åt och drack. Nyss var det ”årlig kräftskiva på landet” utan mig, såg bilder och hoppas kräftorna var många och goda och kvällen fin. Surt sa nog nån räv i min närhet. Jag kunde ha fått tacka nej…

I morgon är en ny dag. Jag ska in till Flygfyren och hämta en returnerad bokbeställning, och till apoteket för att gnälla. Vem som gjort fel med mina recept vet jag inte, det lär visa sig. Ser till att ha mina gamla hörapparater i öronen, för att åtminstone höra vad receptarien säger. Idag pratade hon på, trots att jag sa att det inte var någon idé.

Och jag har kollat och fått bekräftat, jag är inte medlem i Assistansbolaget, tack och lov.

I morgon blir det nog pannkakor till middag, tunna sådana med jordgubbssylt till – köpte syltsocker idag (även om jag inte gillar hur bären ser ut med det sockret). Sätter en burk med jordgubbar i kylen för att tina.

Inser att jag gnäller och gnyr över diverse skitsaker. Förmår förmodligen inte upphöra med det. Kan bara hoppas att jag slipper flera saker att morra över, känns som om det varit lite mycket sånt på sistone. Eller, om jag inte slipper, låta bli att morra.

Har meddelat berörda att jag hoppar av skrivkursen – inte för att den inte är bra. Den är full av tips och kunskap, bara för att jag inte har den energi som krävs. Jag nöjer mig med att blogga framöver.

Onsdag morgon, uppe före sju, gör en sats jordgubbssylt. Har till och med tagit fram baktillbehör, kanske blir det matbröd också idag. Men först frukost. Det är sol och 12 grader, det verkar just inte blåsa. Nu står en deg och jäser i tre kvart. Jästen var för färsk för att vara lätt att smula, men det fungerar nog ändå. Vetemjöl och rågsikt, kall mjölk och smält smör, lite sirap, lite salt.

Klockan är bara nio, och jag har ljummet te kvar i min mugg. Nu har vinden också kommit igång.

Byter te mot kaffe. Och kollar nätet, inte mycket som är upplyftande. Klär på mig, och begrundar degen som inte verkar jäsa så påtagligt. Kanske var det smälta smöret för varmt för jästen. Degen får stå en kvart till.

Artrosträning, wordle och sudoku klart. Leder fortfarande wordfeud, men syrran knappar in.

Två ganska oformliga bröd jäser nu i ytterligare en halvtimme, innan de ska in i ugnen i 45 minuter, 200 grader. De lär växa ihop. Har diskat och gjort ren diskbänken som fick fungera som bakbord. Kladdigt. Värt besväret? Det visar sig. Nästa, gång ett annat recept. Och kanske torrjäst.

Ska kanske ge mig på det vi bakade förr, med bara vatten, mjöl, salt och jäst – och vred ihop den ganska kladdiga degen till två bröd. Det brödet var gott. Har försökt baka det igen, utan att lyckas – vet inte vad som var fel. Värt ett försök till. Någonstans har jag receptet.

Hittat det. En halv liter fingervarmt vatten, 12-13 dl vetemjöl (750 g), 50 g färsk jäst, 2 tsk salt. Arbeta ihop mjöl och vatten 8-10 minuter, i maskin eller för hand. Smula jästen direkt i bunken, eller lös upp den i lite fingervarmt vatten och tillsätt. Arbeta degen ytterligare 2 minuter. Tillsätt salten, och rör ihop degen igen i 2 minuter.

Täck med plastfolie och låt jäsa en timme på varmt ställe. Degen ska vara lite lös och kladdig.

Sätt ugnen på 275 grader.

När degen jäst till nästan tredubbel storlek, ta upp den på mjölat bakbord. Dela den med oljad kniv i två delar, och forma lätt till två bröd. Knåda inte, men vrid bröden lite innan de hamnar på bakpapper på plåten. Låt jäsa ytterligare 10 minuter, utan övertäckning, på varmt och dragfritt ställe.

Snitta ytan på 2-3 ställen och ställ in plåten i ugnen. Ställ också in en liten bunken med hett vatten. Grädda ungefär 25 minuter, sänk värmen om det ser ut att vara för varmt.

Dagens bak, med mig speglad i ugnsluckan, nästa gång ger jag mig på det gamla receptet igen!

Profilbild för Okänd

About beskrivarblogg

Bloggen är mitt andningshål, mitt sätt att berätta - för mig själv och andra - om mitt liv, sorger och glädjeämnen, funderingar kring åldrande, kärlek och död. Mitt offentliga skrivande började som egenterapi i samband med spelmissbruk för några år sedan. Nu fortsätter jag skriva, men inte spelmissbruka. Jag har tagit tillbaka mitt liv. Och min bok heter Free Spin - berättelsen om mitt spelmissbruk. Utgiven på Ordberoende förlag.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar