Minsann har inte kommit hem. Jag hoppades att hon fanns i närheten när hon inte kom in i går kväll – men ingen katt nu på morgonen heller. Mannen min såg en svart katt vid bondens lada, vi trodde det var Minsann, men nu är vi inte säkra. Hon kommer inte om det nu var hon. Jag har skramlat med torrfoder, gått en sväng i skogen och försökt se upp i träden, ropat på henne. Ingen katt. Vare sig vår eller någon annans.
Nu, vid 2-tiden och medan jag var ute en vända till i skogen och försökte undvika att ramla samtidigt som jag tittade upp i träden – kom hon hem. Trippande med svansen svajande. Då hörde vi också den andra kattens jamande, så hon har kanske haft en riktigt trevlig natt! Skönt att veta att hon inte kommit till skada, p-piller äter hon så några kattungar lär vi slippa. Nu är jag glad igen.
Att vi har plockat både hallon och svarta vinbär och kört kärror med torr ved in i ladugården så att den blöta årsveden ska få plats utanför är en annan historia.