Jag fick ved som jag beställt här på gården, men vedträna var för långa… Får väl nya, kortare, i morgon. Den här dagen segar sig fram, har gjort grönsakssoppa på buljong av märgben, den räcker flera dagar. Med persiljerot. Har också lagt böcker att hämtas av Postnord i min brevlåda, men än har bilen inte synts till. Och jag har inte fått svar på min undran beträffande kattlucka (till förvaltaren) – den har stått vid ytterdörren i ett par månader nu. Själv fixar jag tyvärr inte att såga hål i dörren.
Skrivandet har lagt sig att vila, okänt för hur lång tid. Redigerandet likaså, kanske återhämtar jag mig efter vistelsen i härliga Näsåker. Även om jag som okänd var i utkanten av alla sammanhang, fanns där en generositet och en känsla av gemenskap som jag saknar här.
Idag vankar jag bara fram och tillbaka, men får inte mycket uträttat. Har i alla fall lagt på det indiska överkastet på ena soffan, det passade perfekt i storlek men är nästan för fint att sitta på. ”Patch work”, handsytt, fint – flera (fast inte exakt som detta) finns på www.essyshantverk.se eller i butiken i Näsåker. Jag rekommenderar ett besök.
Du kommer snart att landa. Det tar sin tid. En kan behöva några dagar av vankande. Tack för länken till fantastisk butik!
Så är det nog, butiken är fin och har mycket som lockar! Kram och fortsatt lycka till med din senaste bok (och din nya)