Idag är det en annan luft utomhus, lite härligt svalare och lite vind. Sol ändå, men inte så stekande het som de senaste dagarna. I förmiddags försökte jag handla lite som saknades i affären i byn – men det var tomt i glassdisken, ingen Indian Tonic, ingen finsk påläggskorv till före detta maken. Mjölk och fil fanns, liksom Bregott och ägg. ”Sommargästerna” tömmer butiken så här års, och vi hör förstås till dem – även om vi har huserat här i snart sextio år. Mest under sommarhalvåret idag, men när barnen var små var vi här så gott som varje helg året runt. Det är länge sedan.
Min vinteröverlevda pelargon har kommit igång igen med många blommor. Den tog ett par veckors vilopaus nyligen, efter att ha blommat hela våren. Persiljan (ursprungligen butiksinköpt, inte avsedd att odla) frodas, liksom gräslök och timjan. Eftersom butiken inte hade någon stenbitsrom, blir det örter i gräddfilen till den rökta laxen och färskpotatisen, som utgör måndagsmiddagen.
Som var god, uppäten nu och tillbehören diskade av före detta maken. Nu är tvätt intagen, fönster och dörrar stängda, och himlen mörknar. Det ser ut som om regnet kanske kommer till natten. Molly ligger i sin bädd efter att ha bökat runt så att dynan är halvt ovanpå henne, men kudden därunder fortfarande under.
Är så glad, den enda sondotter vi har kommer hit ut på lördag! Har saknat henne.