Lördag 6 mars 2021 – vaknar tidigt, går upp halv sju. Ont i axlarna, det onda kommer i korta stötar hur jag än vrider och vänder på mig. ”Sönderskrivna axlar” talade en författarvän om, kanske är det så. När jag väl är uppe och i gång med någonting glömmer jag att det gör ont ibland.
Just nu testar jag att få fart på vedspisen efter att inte ha använt den på ett par veckor. Än ryker det inte in, men det kan bero på att spisen slocknat… Det är drygt sjutton grader i köket, vill ha det lite varmare.
Igår var jag gråtmild, idag är jag det inte. Jag ser solen bakom diset på himlen, kanske tar den sig fram om en stund. Fåglarna förnöjer mig, änderna i ån vårsprattlar och pratar. Det snöar inte.
Köpte lutfisk häromdagen, fick ingen i julas. Ska lägga den i blöt några timmar. En bit åker in i frysen. Den andra hamnar så småningom med skinnsidan ner på ett blött och urkramat bakpapper i en form, 200 grader i tre kvart, ungefär. God bechamelsås med svartpeppar, lite kryddpeppar och salt, och lite av det spad som bildas av lutfisken i ugnen. Plus senap vid ätandet. Kokt skalad potatis till. Några ärtor har jag inte.
Spisen ryker in, nu får den vila tills sotaren har varit här.
Äldste sonen och hans hustru, Lotta, kom. Med säng, lampor, tamburmajor med mera från Jans lägenhet. Lotta med hembakta goda bullar och pelargon dessutom. Och hon bar ner flyttkartongerna (de tomma) till källaren. Sonen hjälpte mig att få upp den danska plafonden i köket, kollade vad gjutjärnsbordet på altanen behövde för nya bordsplankor, och båda fick sängen in i sovrummet. Vet inte hur det gick till… Nu har jag en lampa i sovrumstaket, en i köket. Den jag hade tänkt ha i ”vardagsrummet” får hamna på landet i stället. I taket här fanns nämligen ingen krok.
Hyfsad ordning på allt tillkommande. Hyfsat lugn också inom mig inför allt jag inte behöver längre, och vill ge till någon annan. Lotta fick ta hand om svärmors Blå eld-serveringsfat och karotter, och det gjorde mig enbart glad. Henne också. Men jag behöver komma iväg på loppis i sommar!!
Jans lägenhet läggs ut senare i veckan på Hemnet. Hoppas på snabb försäljning, och avslut på allt som hör här till. Nu avslutar jag för idag. Lutfisken var god.
Bra med besök ❤️Hoppas du får sova gott inatt. KRAM!
GillaGilla
Ja det var fint – och jag vaknade bara en gång i natt. Kram på dig!
GillaGillad av 1 person