Blöt onsdagsmorgon, 7 grader. Halv nio är jag färdig med frukosten, har artrostränat och gjort wordle och sudoku. Wordfeud leds av syster min med sjuttio poäng, och det är hennes tur. Sätter hörapparaterna i öronen, behöver träna på att få dit dem rätt.
Åker in till Norrtälje, men någon pling att min beställning på systemet går att hämta får jag inte. Till biblioteket och hittar bok som jag läste om i morse, plus lånar några till. Handlar, bland annat färska räkor till kvällen och danskt rågbröd. I kylen har jag ett kokt ägg – det blir en god macka med lite majonnäs.
Varningslampa i bilen som antyder att något med avgassystemet krånglar, parkeringshjälpen slår på utan att den behövs, och det elektroniska stabiliseringsprogrammet tycker att jag ska svänga snällare. Sonen får titta på avgasssystemet om lampan fortsätter att lysa – resten är inget jag behöver oroa mig för. Det var inte enkelt att hitta text om de här symbolerna i instruktionsboken – borde vara lättare. Att jag fortfarande inte kan öppna bagageluckan är ett större problem.
Klockan fyra talar systembolaget om att mina beställda Marezzo finns att hämta. Det gör jag på lördag innan jag möter Anders och Lotta.
Jag åkte in för att lämna användbara saker till återvinningen på sopstationen i Görla. Gjorde mig också av med färg av diverse sorter som stått i alla år, utan att behövas. Nu fick de hamna bland det farliga avfallet. Skönt, och tungt att bära. Nöjd att det är gjort.
Vid sextiden har jag ätit två danska rågbrödsmackor, en med ägg och räkor, en med rostbiff, pepparrot och pickles. Goda, även om danska smörrebröd i minnet är så mycket bättre. Resten av rågbrödet ligger skivat i frysen, liksom de bullar av diverse sorter, ”fyra för 56 kronor” jag köpte, en i varsin påse. Nu har jag kaffebröd när jag vill åtminstone fyra dagar.
Försöker läsa de fantasyböcker jag lånade idag. Är mätt på Sveablot och Sebastian och allt han hittar på. Men de här verkar inte riktigt tillgängliga, eller så är jag mätt på fantasy för ögonblicket. Hittade också en bok som en vän rekommenderade i morse, Amélie Nothomb´s Förundran och bävan. Och en skrivkompis´ bok, Majas resa, av Ellika Shilling. Biblioteket i Norrtälje är toppen. Min bok Free Spin stod kvar i omloppshyllan.
Disken väntar i diskhon i hett vatten, så att den kan ligga ett tag. Har inte lust att diska just nu.
Kanske kan jag tvätta lakan i morgon, det verkar inte komma mera regn förrän på fredagen.
1 400 steg igår och lika många idag, får duga. Och nu har jag diskat. Köpte två Mårbacka-pelargoner som ska planteras om i morgon. Nu står de i sovrumsfönstret och är lite försiktigt rosa vackra.

Lättläst, märklig med japanska kulturuttryck, kort – bara ungefär 160 sidor. Kul bekantskap.